
Kursas in
GIS pasaulinei sveikatai Royal Tropical Institute (KIT)

Įvadas
Kursas „GIS ligų kontrolės programose“, kurį bendrai organizavo KIT ir Tarptautinis geoinformacijos mokslo ir žemės stebėjimo institutas (ITC) „Enschede“, apjungia geografinių informacinių sistemų patirtį ir jos taikymą ligų kontrolei.
Kursas supažindina su GIS naudojimu ligų kontrolės programose ir suteikia žinių bei pagrindinių įgūdžių, kaip GIS gali būti naudojamas ligų kontrolei, daugiausia dėmesio skiriant epidemiologiniam ligos naštos įvertinimui ir programinio planavimo bei valdymo tobulinimui. Dalyviai gali pasirinkti iš daugybės praktinių atvejų tyrimų, kad pritaikytų kursą savo poreikiams.

1 savaitė
Pirmą savaitę „Enschede“ dalyviai bus supažindinti su pagrindinėmis GIS koncepcijomis ir metodais, akcentuojant pagrindinių programinės įrangos valdymo įgūdžių ugdymą (ESRI ArcGIS vs 10.1 darbalaukis).
Temos:
- Duomenų rinkimas ir formatai, įskaitant koordinavimo sistemas, projekcijas ir geografines nuorodas
- Duomenų saugojimas ir apdorojimas
- Žvalgomųjų erdvinių duomenų analizė (ESDA)
- Geo-erdvinių duomenų kartografavimas, geovizualizacija ir duomenų aiškinimas.
- Svarbūs klausimai yra sveikatos duomenų erdvinės ir laiko charakteristikos, dizainas, erdvinių (pradinių) duomenų rinkimas ir geografinė vizualizacija.
2 savaitė
- Antroji savaitė, vykstanti KIT Amsterdame, suteikia galimybę pritaikyti ir išplėsti GIS įgūdžius, kurie buvo išmokti per pirmą savaitę. Kurso metu bus nagrinėjamos konkrečios ligos epidemiologijos, ligų modelių erdvėje ir laike bei ligų kontrolės programų planavimo ir vertinimo temos. Dalyviai dirbs savarankiškai arba mažose grupėse, analizuodami atvejus, naudodami pateiktus šaltinio duomenis. Atvejų analizės lygis svyruoja nuo pagrindinio kartografavimo iki pažangesnių geostatistinių programų. Dalyviai gali rinktis iš skirtingų temų pagal savo individualius mokymo reikalavimus.
Programa apima šias temas:
- Ligos modelių vizualizavimas ir tyrimas erdvėje ir laike
- Ligos rizikos veiksnių nustatymas erdvėje ir laike, įskaitant rizikos planavimą
- Sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumo ir prieinamumo įvertinimas
- Sveikatos valdymo informacijos vizualizavimas ir analizė, pvz., Programos veiklos rezultatų ir (žmogiškųjų) išteklių stebėjimo ir vertinimo rodikliai.
- Pirmą ir antrą savaitę dalyviams bus padedama sukurti GIS, pagrįstą jų pačių duomenimis, taip pat pritaikyti naujai gautus GIS metodus savo duomenims.
Priėmimas
- Išankstinė paukščių registracija taikoma, kai mokama iki 2017 m. Kovo 1 d.
- Kursas skirtas programos pareigūnams, duomenų valdytojams, dirbantiems ligų kontrolės srityje, bei mokslininkams ir studentams visuomenės sveikatos ir epidemiologijos srityse.
- Būtinas laisvas anglų kalbos mokėjimas ir bendri darbo kompiuteriu įgūdžiai.
- Rekomenduojama iš esmės suprasti duomenų analizę
- Dalyviams iš ne Europos paraiškų pateikimo terminas yra 4 savaitės iki kurso pradžios. Susidomėję raginame kuo greičiau kreiptis, nes priėmus maksimalų dalyvių skaičių (25) priėmimas uždaromas.

Priėmimai
Studijų programa
1 savaitė
Pirmąją savaitę dalyviai bus supažindinti su pagrindinėmis GIS sąvokomis ir technikomis,
Temos:
- Duomenų rinkimas ir formatai, įskaitant koordinavimo sistemas, projekcijas ir geografines nuorodas
- Duomenų saugojimas ir apdorojimas
- Tiriamoji erdvinių duomenų analizė (ESDA)
- Geoerdvinių duomenų kartografavimas, geovizualizavimas ir duomenų interpretavimas.
- Svarbūs klausimai yra sveikatos duomenų erdvinės ir laiko charakteristikos, dizainas, erdvinių (pagrindinių) duomenų rinkimas ir geografinė vizualizacija.
2 savaitė
- Antroji savaitė suteikia galimybę pritaikyti ir išplėsti pirmąją savaitę įgytus GIS įgūdžius. Kurse bus nagrinėjamos konkrečios ligų epidemiologijos, ligų modelių erdvėje ir laike bei ligų kontrolės programų planavimo ir vertinimo temos. Dalyviai dirbs savarankiškai arba mažose grupėse su atvejo analize, naudodami pateiktus šaltinio duomenis. Atvejo analizės lygis svyruoja nuo pagrindinio žemėlapių sudarymo iki pažangesnių geostatistinių programų. Dalyviai gali rinktis iš skirtingų temų pagal savo individualius mokymo reikalavimus.
Programą sudaro šios temos:
- Ligos modelių vizualizavimas ir tyrinėjimas erdvėje ir laike
- Ligos rizikos veiksnių nustatymas erdvėje ir laike, įskaitant rizikos kartografavimą
- Prieinamumo ir prieinamumo sveikatos priežiūros įstaigoms įvertinimas
- Sveikatos valdymo informacijos vizualizavimas ir analizė, pvz., programos veiklos stebėjimo ir vertinimo rodikliai bei (žmogiškųjų) išteklių prieinamumas.
- Pirmą ir antrą savaitę dalyviams bus padedama susikurti GIS pagal savo duomenis, taip pat pritaikyti naujai gautus GIS metodus savo duomenims.